UWAGA!!! Ta strona funkcjonuję jako archiwum - pod tym linkiem znajduję się nowy adres bloga. Zapraszam!

40 ciekawostek, na 40 lecie Gwiezdnych Wojen

mati212 2017-04-30 ciekawostki

Jak wiecie, w tym roku, mija równo 40 lat, od chwili, gdy na ekrany kin weszła „Nowa Nadzieja”. Był to film, innowacyjny, pod wieloma względami, ale najważniejsze jest to, że dał początek największemu Uniwersum naszej planety. Żadna inna historia, nie zdobyła tylu miłośników, choć oczywiście, wielu próbowało.

40 lecie Gwiezdnych Wojen, to idealny czas na powspominanie, snucie domysłów, na temat przyszłości sagi i po prostu, najzwyklejszej radości.

Oczywistym jest, że jako blog o tematyce Gwiezdno Wojennej, musimy jakoś uczcić tę datę. Ode mnie, dostaniecie 40 ciekawostek, na 40 lecie(niezwykle chwytliwa nazwa, prawda?) Kosmicznej Epopei.

1. Pierwotny tytuł pierwszego epizodu, brzmiał: „Przygody Luke Starkillera, Epizod 1, Gwiezdne Wojny”. Całe szczęście, Lucas poszedł po rozum do głowy, i nazwał go po ludzku:„Nowa Nadzieja”.

2. Dystrybutor Gwiezdnych Wojen, zagroził, że nie udostępni filmu „Druga Strona Północy”, jeżeli kina nie wezmą razem z nim „Nowej Nadziei”. Panowało wtedy przekonanie, że film ten odniesie niebywały sukces. ekhm... Ktoś o nim słyszał?

3. David Prowse, był nazywany przez ekipę filmową, Dart Farmer, z powodu jego bristolskiego akcentu.

4. David Prowse(Dart Vader) jest znany w Wielkiej Brytanii, jako Wielki Zielony Znak Drogowy, który uczy dzieci bezpieczeństwa na drodze. I zanim powiecie coś zgryźliwego, musicie wiedzieć, żę Prowse, otrzymał za to Order Imperium Brytyjskiego.

5. Głos(James Earl Jones) i ciało(Dawid Prowse) Vadera, nigdy się nie spotkali.

Ben Kenobi

6. Jako że Mark Guinnesss(Ben Kenobi), był najsłynniejszym aktorem grającym w „Nowej Nadziei”, Mark Hamil i Harrison Ford, nie wygłupiali się i starali zachowywać jak prawdziwy aktorzy, kiedy ten przebywał na planie.

7. Han Solo był wzorowany na przyjacielu Georga Lucasa, Francisie Fordzie Coppoli.

8. Industrial Light and Magic, zostało stworzone specjalnie po to, aby przygotować efekty specjalne do Gwiezdnych Wojen. Ostatecznie kosztowały one 5 milionów dolarów.

9. Oryginalnie, Han Solo miał być zielonym ufoludkiem(jakkolwiek to brzmi). Lucas jednak uznał, że przyjaźń łącząca go z innymi bohaterami, powinna być bardziej uczłowieczona.

10. Peter Mayhew, otrzymał rolę Chewbacki w dziesięć sekund. Wystarczyło, że stanął wyprostowany przed Georgem Lucasem.

11. Aby zachować efekt zaskoczenia, „Powrót Jedi”, kręcono pod kryptonimem „Blue Harvest”.

12. George Lucas używał niewielu słów, na planie Gwiezdnych Wojen. Właściwe to tylko dwóch: szybciej i intensywniej. Gdy stracił głos, aktorzy podarowali mu dwie tabliczki, z takimi zwrotami.

13. „Nowa Nadzieja” zarobiła 460 milionów dolarów, przy budżecie 11 milionów dolarów.

14. Statek Bobba Fetta został zaprojektowany na podstawie lampy ulicznej, stojącej przed siedzibą ILM. Kto by pomyslał?

15. Głos Chewbacki, to połączenie odgłosów dużych ssaków, np. niedźwiedzi Grizzly.

16. Nazwa Tatooine, nie pada w „Nowej Nadziei”. Zostaje wypowiedziana, dopiero w „Imperium Kontratakuję”.

Plakat Zemsty Jedi

17. Pierwotnie „Powrót Jedi”, miał się nazywać „Zemsta Jedi”, ale Lucas uznał że Jedi się nie mszczą. Pierwszą partię plakatów, z niewłaściwym tytułem, rozdano fanom. Dzisiaj są to prawdziwe białe kruki.

18. Dźwięk miecza świetlnego, to połączenie telewizora i projektora filmowego.

19. Choroba Grievousa, była inspirowana tym, że Lucas zachorował na planie „Zemsty Sithów”. To właśnie on podkładał jego kaszel.

20. Jedynym pilotem, który uczestniczył we wszystkich bitwach starej trylogii(i dodatkowo przeżył!), był Wedge Antilles.

21. Pierwotnie Jabba, miał być pokryty futrem.

22. Yoda jest jedyną postacią, która umiera śmiercią naturalną.

23. W „Imperium Kontratakuję”, Ben Kenobi, miał pojawić się w ludzkiej postaci. Ostatecznie Lucas, zdecydował, że lepszym pomysłem, jest pokazanie Marka Guinnessa, jako ducha mocy.

24. Różnica wysokości, pomiędzy Carrie Fisher, a Harrisonem Fordem, była na tyle duża(30cm), że aktorka w większości wspólnych scen stała na podwyższeniu.

25. Odtwórca roli R2-D2 – Kenny Baker - po latach wspominał, że ekipa często o nim zapominała i zostawiała go na planie w stroju droida.

26. Jawowie mówią w języku Zulu. Nie próbujcie się jednak doszukiwać podobieństw: dialogi są zniekształcone elektronicznie i przyspieszone.

27. Greedo mówi w języku peruwiańskich Indian Keczua, lecz ponownie, ciężko jest doszukiwać się podobieństwa: dźwięk został puszczony od tyłu.

27. Harrison Ford, podsunął pomysł, aby Han Solo zginął w „Imperium Kontratakuję”. Plan prawdopodobnie by przeszedł, gdyby nie zablokował go George Lucas. Chyba uznał, że to nie w stylu Hana.

28. Zarząd wytwórni, był mocno niezadowolony tym, że Chewbacca chodzi bez spodni. Nalegali aby nosił przynajmniej szorty. Wyobrażacie to sobie? Chewie w szortach?

29. Komunikator Qui-Gon Jinna, to lekko przerobiony depilator dla kobiet.

30. Broń szturmowców nie wzięła się znikąd: ekipa filmowa przerobiła karabiny Sterling L2A3 Mk 4, tak aby te wyglądały jak blastery.

31. Wydawać by się mogło, że szefowie 20th Century Fox, po sukcesie „Imperium Kontratakuję” i „Nowej Nadziei”, powinni jak najszybciej rozpocząć nagrywanie, (nomem, omen) 3 epizodu. Nic bardziej mylnego - jak powiedział by to Radosław Kotarski. Przedstawiciele wytwórni, zażądali o Lucasa, aby ten umieścił w filmie jeszcze więcej nowych postaci, potrzebnych do produkcji figurek.

32. Dużym zmartwieniem dystrybutora „Nowej Nadziei”, był fakt, że film „Mistrz Kierownicy Ucieka”, wychodził w tym samym tygodniu, co epizod czwarty. Obawy okazały się płonne, a „Nowa Nadzieja”, zarobiła dwa razy tyle, co „Mistrz Kierownicy...”.

33. Najtrudniejszym do wykonania kostiumem, w „Imperium Kontratakuję”, był kostium Wampy. Właściwie do premiery nie uzyskano odpowiedniego efektu, więc potwora pokazywano tylko od pasa, w górę. Całą sylwetkę, możemy zobaczyć dopiero w edycjach specjalnych.

34. Oddech Dartha Vadera, pochodzi z reduktora aparatu oddechowego (cokolwiek to jest).

35. Najsłynniejsze zdanie sagi, „To ja jestem twoim ojcem!”, nigdy nie padły na planie. David Provse, ze scenariusza który mu przesłano, dowiedział się że ojcem Luke jest Ben Kenobi. Tak więc na planie, wypowiada on słowa: „To ja zabiłem twojego ojca!”. Dlaczego, nie wyjawiono tej tajemnicy, nawet Vaderowi? Twórcy chcieli jak najdłużej utrzymać efekt zaskoczenia, więc wyobrażam sobie miny aktorów, na oficjalnej premierze. Zapewne w tym momencie James Jones pokładał się ze śmiechu, na swoim honorowym miejscu.

36. Pierwotny dialog, pomiędzy Leią a Hanem, w scenie zamrożenia go w karbonicie, brzmiał:
Leia: Kocham cię.
Han: Wkrótce wrócę.
Potem zmieniono go na:
Leia: Kocham cię.
Han: Też cię kocham.
W końcu Ford, zmęczony całodniowymi dublami powiedział, słynne: „Wiem”. Tak, proszę państwa, rodzą się nieśmiertelne cytaty!

37. Zastanawialiście się dlaczego Han został zamrożony w karbonicie? Harrison Ford nie posiadał kontraktu na „Powrót Jedi”, więc scenariusz zakładał wytłumaczenie jego śmierci.

38. Zdjęcia kręcone na pustyni w Tunezji, zaniepokoiły Libijskie władze. Wystraszyły się one pojazdów wojskowych, przebywających w pobliżu granicy.

39. W skrzyniach na planecie Hoth, znajduję się sztuczny snieg, na wypadek, gdyby ten prawdziwy nie dopisał. Całe szczęście ekipa natrafiła na jedną z najsurowszych zim w Norwegii.

40. Pierwszego dnia zdjęć na pustyni w Tunezji, rozpętała się największa od 50 lat ulewa. Jak pech, to pech.

Podziel się: